niedziela, 22 stycznia 2012

Zdrowe i pożywne śniadanie.

Cześć Moi Drodzy :)
Dzisiaj chciałabym poruszyć temat 'Zdrowe i pożywne śniadanie'. Ciekawa jestem ile z Was zjada rano śniadanie. Sama przez okres kilku lat nie należałam do grupy tych osób, od kiedy nikt mi nie podkładał śniadania pod nos lub zaczął się okres, kiedy wolałam dłużej spać czy nie czułam z rana głodu ani nie miałam apetytu. Trochę jest tak do dziś. Wstaję ok. pół godziny przed wyjściem i najnormalniej w świecie, zawsze biegam na autobus i po prostu nie ma na to czasu. Postanowiłam troszkę to zmienić. Z racji tego, że nie mam z rana nigdy apetytu, to nie ma mowy abym zjadła kawałek chleba z gorącą herbatą (bo przecież nie ma czasu na czekanie aby wystygła). Zakupiłam więc oto parę takich rzeczy:


Dlaczego śniadanie jest takie ważne?
'Sprawia, że metabolizm przyspiesza, dzięki czemu potem spalanie energii jest szybsze. Śniadanie jest też potrzebne mózgowi, bo po nocy potrzebuje on paliwa, czyli glukozy – po przerwie nocnej jej poziom we krwi jest bardzo niski. Po co mózgowi glukoza? Otóż ma ona wpływ na stężenie acetylocholiny – neuroprzekaźnika, który umożliwia przepływ informacji między komórkami nerwowymi.
Powinny się w nim znaleźć produkty z kilku grup: węglowodany, białko, tłuszcze, wapń i inne składniki mineralne, witaminy. Dobre źródło węglowodanów to np. musli, płatki owsiane, pieczywo razowe i graham – jednocześnie są to produkty bogate w błonnik, który jest ważny dla prawidłowej pracy jelit. Białka i wapnia najwięcej jest w mleku, jogurcie, kefirze, serze.'

Z racji tego, że przygotowanie kaszki mannej, płatków owsianych jest banalnie proste, a kocham mleko i wszelkie produkty mleczne od razu wybrałam się po te produkty do sklepu. Przed pójściem do łazienki nastawiam mleko, w trakcie mycia zębów wracam do kuchni wsypując odpowiednią ilość płatków owsianych, po chwili mieszam płatki czy kaszkę, kilka minut, wychodzę z łazienki, wyłączam i zaraz zjadam wszystko w trakcie choćby ubierania się ;)


Zdziwiła Was obecność kaszki mannej dla dzieci? :)) Zobaczcie tylko ile ma witamin! Możecie powiększyć klikając w zdjęcie.

A tutaj plusy kaszki mannej oraz płatków owsianych. Gdy ktoś nie lubi takich 'papek', bo są mdłe, można np. dodać syropu malinowego, zjeść kanapkę z dżemem itp. Opcji jest dużo, dużo dużo smacznych opcji :))

A jak wygląda Wasze śniadanie? Jeśli w ogóle nie wygląda warto to zmienić :)