piątek, 18 kwietnia 2014

Przepis na pyszne kokosanki.

Cześć :)  Wczoraj na facebooku pokazywałam Wam moje kokosanki, które robi się bardzo prosto i szybko, a wychodzą doskonałe. Dziś więc napiszę Wam przepis z którego korzystałam. Post powstał głównie na życzenie mojej czytelniczki Aleksandry, ale mam nadzieję, że przyda się niejednej z Was, w końcu zbliżają się święta :)

Potrzebujemy:
2 jajka,
140 g cukru pudu
200 g wiórek kokosowych


Przygotowanie:
Białka ubić na sztywno, na koniec ubijania dodać cukier, żółtka i dalej ubijać. Wsypać wiórki kokosowe i wymieszać. Na natłuszczoną blachę wykładać łyżką masę kokosową. Ja położyłam na blachę folię aluminiową i na niej piekłam. Piec około 15 minut (zależy od wielkości kokosanek - ja piekłam ok. 12 min) w temperaturze 170ºC. Po ostudzeniu zdejmować z blachy.

Moje rady:
Trzeba pilnować od 10 minut ponieważ szybko się rumienią, co zależy od ich wielkości. Wyjmujemy już zarumienione kokosanki, wtedy w środku będą miękkie. Polecam nakładać łyżką i formować bardziej wyższą kokosankę, bo podczas pieczenia ona się trochę rozluźni i rozszerzy. Jak zrobicie je płaskie to nie wyjdą dobre, będą całe bardziej twarde i kruszące. Moje właśnie były wyższe, ale jeszcze nie wystarczająco i jeszcze się rozlazły, ale to był mój pierwszy raz, następne wyjdą lepiej :) Tak czy siak, wychodzą naprawdę pyszne :)

Moje kokosanki:

Spróbujcie koniecznie przepisu, smacznego i WESOŁYCH ŚWIĄT :)