niedziela, 21 października 2012

Kwiat kobiecości - piękna, bo zdrowa!Mam nadzieję, że ten piękny weekend minął Wam tak przyjemnie jak mnie. Dzisiejsza notka będzie nieco nadzwyczajna. Ostatnio zwróciła się do mnie fundacja "Kwiat Kobiecości". Bez namysłu postanowiłam dołączyć do kampanii, która ma na celu poszerzanie wiedzy na temat walki z rakiem szyjki macicy, a także na temat tego, co każda z nas może zrobić, by się przed nim uchronić. Dostałam materiały, które uważnie przeczytałam po kilka razy i mam nadzieję przedstawić Wam najważniejsze sprawy.
Na świecie co dwie minuty umiea jedna kobieta z powodu raka szyjki macicy. 


Statystki:
W skali globalnej ten rak stanowi pod względem częstości drugą przyczynę 
zgonów kobiet w grupie 15-45 lat, przerażające dane.

O chorobie:
Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną.
 Nowotór powstaje w następstwie zakażenia wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). 
Każda kobieta aktywna seksualnie niezależnie od wieku jest zagrożona.

Profilaktyka:
1. Szczepionka - Przed rakiem można uchronić się szczepionką, która pobudza system odpornościowy.
 Może zdecydowanie zmniejszyć ryzyko zachorowania. Zapewnia ochronę poprzez wytworzenie przeciwciał, które wiążą się z powierzchnią wirusa HPV, uniemożliwiając tym samym wniknięcie do wnętrza komórek.

2. Cytologia - Każda kobieta powinna co 1-3 lata wykonać takie badanie. Szczepienia nie zastąpią regularnego badania cytologicznego. Dzięki niemu można bardzo szybko wykryć zmiany, które zaszły w szyjce macicy.

3. Badanie dopochwowe USG - umożliwia wykrycie nowotworów np. raka jajników. Jest całkowicie bezbolesne i trwa do minutki.

Na czym polega cytologia?
Cytologia polega na pobraniu wymazu z nabłonka macicy. Służy do tego taki przyrząd zwany szczoteczką (nie patyczka z watką!). Wprowadzany jest przez wziernik. Dziewice oraz kobiety aktywne seksualnie mają odpowiednią jego wielkość także każda z nas może mieć takie badanie przeprowadzone. Jest to bardzo proste badanie i ogólnie mówiąc bezbolesne. Ja powiem Wam jednak szczerze, że miałam takie badanie i nie należało do przyjemnych, ale trwało do 3 sekund! Także naprawdę da się wytrzymać, szczególnie kiedy się zrelaksujecie.
Szczoteczka:


Jak przygotować się do badania?
Na badanie przychodzimy od ostatniej miesiączki co najmniej 4 dni później i nie później niż 4 dni przed kolejną.


Każda dziewczyna najpóźniej w wieku 18 lat powinna udać się po raz pierwszy do ginekologa, który badania przeprowadzi odpowiednio dobrane. Warto później badać się co jakiś czas. Dziś niektórzy "wolą nie wiedzieć", ale tak naprawdę skazują później siebie i bliskich na wielkie cierpienie. Pamiętajcie, że duże prawdopodobieństwo wyleczenia istnieje tylko gdy odpowiednio szybko wykryjemy jakieś zmiany. Warto badać się i w ten sposób czuć się piękną, bo zdrową.